Annonser:
 

Vintageaccessoarer på auktion

lv_resegarderob.jpg

Den 15 februari anordnar Stockholms Auktionsverk auktionen Fashion där kläder och accessoarer från några av världens främsta modehus kommer att gå under klubban. Fokus ligger främst på damsidan, men det finns lite accessoarer även för herr. Eller vad sägs om en kameraväska från Hermès, en resegarderob från Louis Vuitton eller sidenhalsdukar från Lanvin? Själv skulle jag mörda för herrcykeln från franska märket Peugeot Valentigney med cognacsfärgade läderdetaljer från ovan nämnda Hermès.

hermes_fotovaska.jpg
Fotoväska Hermès

lanvin.jpg
Sidenhalsdukar Lanvin

lv_vinjett.jpg
Väska Louis Vuitton

hermescykel1.jpg

hermescykel2.jpg
Cykel från Peugeot Valentigney och Hermès.

Visningar för auktionen sker i Stockholms Auktionsverks lokaler på Nybrogatan 32 den 12 februari (kl 11-18), 13-14 februari (kl 11-16) samt 15 februari (kl 11-14).

Posta denna artikel på Facebook Pusha Lägg till i ditt del.icio.us-flöde

Hjälp oss bli bättre. Rösta på vad du tyckte om artikeln!
1 knapp2 knappar3 knappar4 knappar5 knappar
Ett ögonblick... ... Ett ögonblick... ...


11 kommentarer om “Vintageaccessoarer på auktion”

  1. #1 Per säger:

    Herregud vilken cykel!

  2. #2 Jonas säger:

    Hellre en Pedersen än ovanstående. Finns ett tyskt märke som heter ungefär Hasel hase eller något liknande. De har en cykel som går att cykla med om man har kostym på sig - enligt annonserna. Tipsa om den? Sedan finns Pedersen - finns ingen snyggare cykel (skall självklart vara i rött)

  3. #3 daniel säger:

    Väldigt snygg cykel…synd bara att allt på den förutom läderdetaljerna är av samma kvalitet som du hittar på en cykel för 2500 kr…

  4. #4 Johan säger:

    Skeppshult Natur. The one and only till en kostymklädd Gentleman. Man kan tom matcha sina skor till lädersadeln från Brooks.

  5. #5 Jonas säger:

    Lädersadel från Brooks är som bättre randsydda skor.

  6. #6 oscar säger:

    bra artikel, måste hålla med om att jag hade dödat för cykeln. perfektion!

  7. #7 Heidelberg säger:

    Asch, det där är ju en riktig skräpcykel med lite läderdetaljer. Trist att “fiiina” varumärken som Hermès gör brand extensions som är såna uppenbara blåsningar.

  8. #8 Doubleh säger:

    Vad kostar ett wack job? 50 papp? Lite mycket för en cykel kanske.

  9. #9 T säger:

    Glöm inte att det tillkommer 20% på klubbat belopp om ni är intresserade av något

  10. #10 Daniel Rytz säger:

    Kan inte annat än hålla med daniel och Heidleberg ovan. Cykeln är skräp och faller platt. Tyvärr drar den med sig Hermèslädret i fallet.

    Som av en händelse skrev jag just det igår…

    http://www.kadens.se/blog...

  11. #11 Mr S säger:

    Kul idé, antar dock att det är begagnat? Under alla omständigheter kommer det dock att göra någon wannabe glad. Är du intresserad av riktiga saker titta gärba in på bloggen Mr Sartorial - en modern gentlemans garderob och accessoarer - Välkommen

    Mr s

Lämna en kommentar

Vill du vara ensam om ditt smeknamn? Registrera dig som medlem på Manolo.se.


Om Manolo.se | Annonsera här | Cookies | rss
Box 200 93, 141 38 Stockholm
Ansvarig utgivare: John Severinson

Bloggtoppen.se