Annonser:
 

Besök hos optikern

vinjett_optiker.jpg

En god relation till sin skräddare och frisör beskrivs ofta som avgörande för att förvalta sin stil. Relationen till sin optiker är dock minst lika viktig. Att välja rätt glasögon är nämligen en konst i sig. Vissa har turen att passa i en rad olika bågtyper. Andra passar knappt i nått.

Det pratas ofta om regler för hur olika glasögonbågar passar olika ansiktsformer. Bo Sjöbergh, legitimerad optiker på Sjöbergh Aveny Optik i Göteborg, menar att detta ofta är lite förenklat. Det handlar snarare om att testa sig fram för att hitta ett par glasögon personen är nöjd med. Samtidigt är det svårt att hitta smakråd då ens närmaste vänner och familj är så vana vid personens utseende att ett par nya glasögon kan förändra dela bild radikalt. Vissa väljer därför glasögon som knappt syns. Vi har valt en helt omvänd strategi och valt ut några olika bågar som tydligt skapar ett statement.

Runda
Denna typ av bågar är ganska svåra att bära. Eftersom ögonen är ovala kan runda bågar skapa intrycket av att ögonen är utsträckta i höjdled. Dessutom kräver de en aningen excentrisk bärare i stil med arkitekten Pilip Johnson eller konstnären David Hockney. Den översta bågen är dock betydligt lugnare i sin utformning och ger ett mycket sofistikerat intryck, populär bland vitt skilda människor. De har bland annat blivit den amerikanska ekonomen Alan Greenspans signum.

optiker_runda.jpg

Glasögon från toppen: Pomberger, Theo, Schnuchel

Markerande
Den väldigt markerande bågen har varit en synbar trend de senaste åren. Många idag erkända stilikoner som Michael Caine, Peter Sellers och Yves Saint Laurent har valt att förstärka sin personlighet med just denna typ av bågar. Den som verkligen vill skapa kontrast med ansiktet bör välja svarta bågar, medan sköldpaddsfärgade bågar ofta tycks harmonisera bättre med ansiktet.

optiker_kontrast.jpg

Glasögon från toppen: Schau Schau, Traction Productions, Paul Smith

Sportigt retro
För den som inte alls är ute efter den sofistikerade akademikerlooken utan hellre vill utstråla en lite sportigare stil med sina bågar finns det en rad olika alternativ. Den smala versionen ger ett modernt intryck medan de lite större pilotformade bågarna snarare för tankarna mot en retro motorcykelstil. I avskalad version syns de på allt från forna företagspampar till Napoleon Dynamite.

optiker_sportretro.jpg

Glasögon från toppen: Philippe Starck, Jacques Lemans, Oliver Peoples

Samtliga glasögon från Sjöbergh Aveny Optik

Posta denna artikel på Facebook Pusha Lägg till i ditt del.icio.us-flöde

Hjälp oss bli bättre. Rösta på vad du tyckte om artikeln!
1 knapp2 knappar3 knappar4 knappar5 knappar
Ett ögonblick... ... Ett ögonblick... ...


11 kommentarer om “Besök hos optikern”

  1. #1 Anders säger:

    Är ingen glasögonbärare men dom från Oliver Peoples var trevliga

  2. #2 anonym säger:

    Jag behöver verkligen hjälp att skaffa ett par bågar..

  3. #3 Kalifen säger:

    Saknar Oscar Magnusson.

  4. #4 kristoffer säger:

    Jag gillar Tom Fords bågar, har ett par sådana själv. Men då har jag varit ganska inkörd på tjocka plastbågar rätt länge.

  5. #5 Anonym säger:

    nån som har koll på vart man kan fixa runda lennonbågar? Helst till inte allt för högt pris

    Fönsterglas föredras…

  6. #6 Anonym 2 säger:

    Kan rekommendera Cutter and Gross of london. Gör gryma bågar.

    #anonym säger:
    onsdag 5 december, 2007 kl. 5:37 e m
    “Jag behöver verkligen hjälp att skaffa ett par bågar..”

    Är inte den kunigaste. Men om du väljer bland de tjockare modellerna välj att ta en annan färg än svart, då svart drar åt sig för mycket uppmärksamhet. Välj istället exempelvis bruna med annonyma mönster (mönster som syns men ändå inte, ungefär som de “leopard” färgade på bilden längst ner ).
    Skulle också vilja påstå att du borde satsa på kantigare än de som är på bild, en kvadrat med rundade hörn :).

  7. #7 Masterkiller säger:

    Vart kan man köpa Theo glasögonen i sverige?

  8. #8 louie säger:

    Glasögonbuktiken “Opra, Opra!” i Convent Garden W1 i London har ett strålande blandning av nyproducerade och uppköpta Dead stock partier med kvalitetsbågar. De spelar inte ens på retro hypen - väl värt ett besök!

  9. #9 Pete säger:

    När skall tönt-modet ta slut egentligen? Typ 1% kan bära upp såna glasögon…

  10. #10 Sune säger:

    Optikboden på ringvägen, Stockholm är rätt bra, de har ett stort lager oanvända vintage-bågar också

  11. #11 Mer om de kungliga brillorna | Nolltvå säger:

    […] jag vet är de här glasögonen inte av kunglig börd. Bilden hittade jag på manolo.se men den kommer ursprungligen från Sjöbergh Aveny Optik. Dela Design Brillor, […]

Lämna en kommentar

Vill du vara ensam om ditt smeknamn? Registrera dig som medlem på Manolo.se.


Om Manolo.se | Annonsera här | Cookies | rss
Box 200 93, 141 38 Stockholm
Ansvarig utgivare: John Severinson

Bloggtoppen.se