Annonser:
 

Vad är: pumps?

Opera PumpsBegreppet pumps må vara flitigt nyttjat vad gäller skor för kvinnor, men det är betydligt mer sällan man hör det nämnas om manliga skor. Men tro inte för den sakens skull att det inte finns pumps för män.

The Opera Pump, som den även kallas, är en traditionellt formell herrsko med rötterna i brittiskt 1500-tal. I sitt ursprung bars den av tjänare vid drottning Elizabeths hov och en teori om begreppets uppkomst är att tjänarnas gång i de ofta på tok för stora skorna lät som när man brukade en vattenpump. I slutet av 1700-talet anammades modellen av societetsdamer för att sedan även bli en herrmodell.

Det finns de som hävdar att Operapumpen är den enda herrskon att bära till formell klädsel. Det man kan säga med säkerhet är att den kom långt före den idag mest vedertagna Oxfordskon, som introducerades först på 1930-talet.

Opera PumpDet må vara ett tydligt statement att bära skon idag, då många anser den vara på tok för feminin i modellen för att passa till formell herrklädsel, men faktum kvarstår. Operapumpen är ett av våra tidigaste klädkodsarv och med dess historia i bakhuvudet kan man säkerligen stå ut med undrande blickar från herrar som inte besökt Manolo.se på sistone.

Källa: Flusser Alan, Dressing the man
Bilder: Antique Lace & Fashion

Posta denna artikel på Facebook Pusha Lägg till i ditt del.icio.us-flöde

Hjälp oss bli bättre. Rösta på vad du tyckte om artikeln!
1 knapp2 knappar3 knappar4 knappar5 knappar
Ett ögonblick... ... Ett ögonblick... ...

Andra artiklar på Manolo.se om:

23 kommentarer om “Vad är: pumps?”

  1. #1 Råbärt säger:

    Ja, den var ju verkligen gräsligt feminin

  2. #2 Henk säger:

    Får vibbar av franska domarperuker, vita strumpbyxor osv. Användes dessa även till långbyxor då det begav sig? Nja, blir detta mot all förmodan en trend så avstår jag nog.

  3. #3 N säger:

    Jag håller med föregående talare.

  4. #4 Helge säger:

    Jag håller också med föregående talare.

  5. #5 maxato säger:

    Jag tyckte de var häftiga! Passar bra till den nästkommande maskeradbalen.

  6. #6 Anonym säger:

    Har man inte sånna när man dansar standarddanser?

  7. #7 adamd säger:

    Mycket trevlig artikel! Ett litet påpekande: Till formell klädsel (frack) brukar alternativet till pumps oftast inte vara oxfordskor, utan lackskor vilka helst ska vara utan tåhätta. Dessutom kan det vara brukligt att använda ett par sammetstofflor om man är värd för festen samt har den i sitt hem.

    Ordet “pump” har för övrigt samma härstamning som ordet “pamp”. Pumps är alltså pampiga skor!

  8. #8 Claes säger:

    I Dior Homme S/S -06, finns det en massa Operapumps i både svart och vitt… Jag tycker att dem känns riktigt eleganta faktiskt!

  9. #9 Petter säger:

    Men shit, fjolligaste skon någonsin. Ge mig ett par grova kängor

  10. #10 Jacob säger:

    Livet kan inte vara roligt, när man måste ha på sig ett par kängar för att känna sig manlig..

  11. #11 Piffen säger:

    Instämmer med föregående talare..

    Vad är det som är så skrämmande med feminitet? Sjyssta skor, fast lite maskerad kändes de allt, ser verkligen 1700 tal ut, men klart kul modell!

  12. #12 viktor säger:

    Håller med. Kan inte vara roligt att vara så ängslig att man går runt och oroar sig för allt som kan verka fjolligt hela tiden.

  13. #13 Peter säger:

    Häftiga skor, varför skall inte killar få vara feminin, jag skulle gärna kunna använda dessa skor om det nu inte skulle vara sånt tabu med feminina kläder.
    Tjejer får ju använda kill kläder hur som helst.

  14. #14 bone säger:

    Såg en kille på planet i somras med sådana skor, hade dessutom matchande Louis Vitton väskor mm, reagerade genast på att man dels inte har pumps till kosty til exempel och dels att de så fjolliga ut

  15. #15 Claes säger:

    Allt blir vad man gör det till… Så även i detta fall. Dagens mode är ju ruskigt androgynt i vilket fall som helst. Jag menar korta kavajer, tighta jeans och scarfar har ju varenda svenkt märke nuförtiden… Det känns bara trångsynt att hålla på och utfärda fjoll-varningar till höger och vänster.

  16. #16 Uffe säger:

    Man kan alltid tycka att skorna är häftiga, det annan sak om man är beredd att bära dem. Killar får självklart vara hur feminina de vill, finns inga hinder där. Man kan också ta steg ut och bära kvinnokläder. Det är inte längre skambelagt.

  17. #17 Erik säger:

    Intressant artikel (som vanligt då alltså). Skulle nog inte använda ett par sådana dojor i och för sig… oberoende av det faktumet att jag är kille.

  18. #18 Oskar i Malmö säger:

    Klart att man kan använda lackpumps + HÖGA sidenstrumpor när man bär frack utan minsta “fjollvarning”. Kolla foton (tidningar, böcker ) från tillställningar med kungligheter närvarande.

  19. #19 Henrik säger:

    AdamD: Är du säker på ursprunget? Jag gick kollade in ordboken och fann följande om pamp: ETYMOLOGI: [sv. dial. pamp, ngt stort o. grovt, stor o. fet karl, soldat, motsv. d. dial. pamper, tjock o. fet person som rör sig långsamt; besläktat med sv. dial. pampen, svullen, pampa, gå tungt o. ovigt, ä. d. pampe, dricka, festa, d. dial. pampe, gå långsamt o. tungt, stampa m. m., nor. dial. pampa, proppa (med mat). göra stampande o. hackiga rörelser, isl. Pampi, ett öknamn, lt. pampen, stappla, sydt. dial. pfampf, tjock kvinna, pampfen, proppa med mat, ä. eng. pamp, eng. pamper, proppa m. m., ävensom ett möjl. i vissa eng. ortnamn ingående pamp, kulle l. dyl.]

    Är pumps alltså skor för grova, feta karlar som går tungt?

  20. #20 Carl säger:

    Håller helt med Oskar. Jag var på en frackmiddag i helgen och en av gästerna hade pumps och givetvis svarta silkesstrumpor till, mycket snyggt, elegant. Det var en kille i 30-års åldern och hans val av skodon förstärkte intrycket av elegans.

  21. #21 Rissen säger:

    Gudars, så snyggt! Jag visste inte ens om att sådana skor fortfarande görs. Måste ha! Måste ha! (Och ja, jag ÄR fjollig)

  22. #22 ninhao säger:

    Jag håller helt med Rissen!

  23. #23 Manolo.se » Arkiv » Klädd för Nyår 08-09 säger:

    […] av skor styrs självklart av den övriga klädseln. Är smoking klädkod begränsas valet till pumps,släta oxfords eller sammetstofflor för den något djärvare. För en något mindre formell […]

Lämna en kommentar

Vill du vara ensam om ditt smeknamn? Registrera dig som medlem på Manolo.se.


Om Manolo.se | Annonsera här | Cookies | rss
Box 200 93, 141 38 Stockholm
Ansvarig utgivare: John Severinson

Bloggtoppen.se